Schenker var størst i 2012. Er din sentral på listen?

Regnskapstallene viste at DB Schenker var Norges største aktør i transport- og spedisjonsbransjen i fjor - akkurat som i 2011. Se hele listen over Norges 53 største logistikkselskaper her.

I følge mtlogistikk.no er naturligvis Posten Norge AS den største aktøren hvis man ser på bransjen samlet, men ettersom Bring-divisjonen er splittet opp i en rekke selskaper, som for eksempel Bring Express og Bring Linehaul, er det DB Schenker som figurerer på topp. Selskapet hadde ifjor driftsinntekter på 3,77 milliarder kroner, en økning på 33 millioner kroner sammenlignet med året før. Driftsresultat var likevel tilnærmet likt i de to årene, rundt 160 millioner kroner.

DB Schenker er som kjent arvtakeren etter Linjegods og er eid av Deutsche Bahn. Selskapet, som har 32 terminaler i Norge og drøyt 1200 ansatte, håndterte ifjor ca. 4,8 millioner sendinger.

Utlendingene dominerer

Av de åtte øverste selskapene på listen er samtlige enten eid av den norske stat eller på utenlandske hender, og viser med all tydelighet at det er vanskelig å bli blant de virkelige gigantene om man kun har privat, norsk kapital i ryggen.

MTs oversikt, som baserer seg på regnskapstall hentet ut fra Proff Forvalt, viser at det i Norge var drøyt 50 selskaper med driftsinntekter over 200 millioner kroner i fjor.

Vi gjør oppmerksom på at oversikten har fokusert på bransjene spedisjon, godstransport på vei, sjø (innenriks), bane og i luften.

Norges største logistikkselskaper:

 DriftsinntekterDriftsresultatDriftsmargin i %
Selskap2012201120122011201212011
Schenker AS3.775.1993.742.033158.106160.9194,24,3
Kuehne+Nagel AS3.178.0592.796.7603.70145.18521,6
Bring Cargo AS2.976.7602.910.46864.753-10.0182,2-0,3
Tollpost Globe AS2.923.0522.711.194204.416195.13177,2
DSV Road AS1.209.0821.249.15613.80925.4461,12
CargoNet1.094.2641.451.923-70.438-224.088-6,4-15,4
Bring Frigo AS1.026.9431.150.7413.475-30.4420,3-2,6
DHL Express971.7111.126.719-49.789-39.618-5,1-3,5
Nor Lines953.557942.110-12.208-42.136-1,3-4,5
Ontime Logistics AS863.344875.038-264.411-33.979-30,6-3,9
Nortransport AS804.878680.08111.89011.1131,51,6
Transportsentralen Oslo H718.015687.8773.7257.4080,51,1
Toten Transport718.015583.48813.98415.1112,32,6
Bring Linehaul AS581.972620.512-163-45.8900-7,4
Panalpina555.258580.594-253.118-45.658-45,6-7,9
Transportsentralen Oslo536.795542.8451.6627.035-0,31,3
Collicare Logistics527.945610.237-3.6326.256-0,71
DHL Quality Cargo511.915411.353106-2.5590-0,6
UPS Norway491.685129.38414.2098792,90,7
HAVI Logistics482.122446.0124.4463.9830,90,9
Greencarrier Shipping 466.587402.87214.56412.7673,13,2
Thermo-Transit Norge456.887427.2508.0048.2751,81,9
Transportsentr. Lillestrøm435.817363.8079192660,20,1
Kingsrød Transport410.649379.90511.13510.0662,72,6
Ultra Shipping404.329384.13218.58612.2384,63,2
LITRA397.463390.92616.04511.67343
Sea Tank Chartering374.553324.735-1.121874-0,30,3
OTTS371.91961.1841.738-1.8850,5-3,1
Itella Logistics370.344409.612-2.56516.789-0,74,1
Veøy367.241341.06513.10311.4983,63,4
Bring Parcels355.582350.61539.5158.81311,12,5
Auto Transport & Service351.580192.10625.7808.1287,34,2
DSV Air & Sea343.749371.60426.74730.2947,88,2
TNT Norge326.757360.60751.55248.19015,813,4
Transferd316.189321.420-12.385-2.814-3,9-0,9
Salmosped310.170239.7789.4189.47033,9
Gran Taralrud309.700318.5746.25010.74623,4
Transp.sentr. Asker og Bærum303.404276.2221.3106980,40,3
Rostein296.463252.69556.35225.9831910,3
Harlem Transport291.019289.06714.1838.0774,92,8
SR Transport287.378248.8262.7777.00212,8
Freja Transport & Log.274.926280.84011.9308.7614,33,1
Nortemp Gruppen268.067228.0598.9005.2343,32,3
Geodis Wilson Norge267.341268.978-14.214-3.390-5,3-1,3
Suldal Transport256.093261.6974.9753.5391,91,4
Surnadal Transport255.376122.8923.1946871,30,6
Jetpak Norge247.518240.61642.96443.42817,418
Eidsvaag245.003209.28432.94726.74413,412,8
West Air Sweden243.492452.8286.0734.2472,50,9
Jørgensen239.987132.9606.378-2.2682,7-1,7
Utne Transport234.374223.2095.5123.8952,41,7

Oversikten viser norske transport- og spedisjonsselskaper som hadde driftsinntekter over 200 millioner kroner i 2012.
Kilde: Proff Forvalt